top of page
Пошук

Матресенція – що це? Як допомогти молодій мамі?

Оновлено: 4 бер.

(Матресенція (matrescence) - процес становлення матір'ю)

Термін «Матресенція» ввела в 1970-х роках медичний антрополог Дана Рафаель у своєму есе «Матресенція, процес становлення матір'ю; новий/старий ритуал». Етимологія: Слово утворено за аналогією з «адолесценцією» (adolescence), що означає перехідний період дорослішання у підлітків. «Матресценція» об'єднує латинський корінь mater (матір) і закінчення -escence, що вказує на процес становлення або зміни.


Матресенція (matrescence) - це глибокий, але часто недооцінений процес переходу жінки до материнства, багато в чому схожий на підлітковий період. Підлітки переживають сильні емоційні зміни і почуття невизначеності, і точно так само молоді матері стикаються зі схожими переживаннями. Однак довгий час не було слова, щоб описати цей перехід.

Молода мати незабаром після народження малюка може запитувати себе: «Чому я почуваюся так? Я думала, материнство наповнить мене, я відчую цілісність. Що інстинкти підкажуть мені, як діяти, і що я завжди буду хотіти ставити дитину на перше місце». Але такі очікування, хоч і поширені, нереалістичні. Дискомфорт і суперечливі емоції на ранніх етапах материнства - не ознака невдачі чи психічної хвороби, а природна частина процесу матресценції.


Біологічно жінка прив'язана до дитини завдяки окситоцину, який робить немовля центром її світу. Але одночасно з цим вона відчуває потребу зберегти свою колишню ідентичність - стосунки, кар'єру, захоплення... Внутрішнє коливання «від немовляти до себе», амбівалентне ставлення - суть матресценції. Це - нормальний процес. Тут немає місця для сорому й самотності. Дивно, що західне суспільство ігнорує той факт, наскільки матресценція це складний і вразливий період. Адже якщо виникають труднощі на цьому шляху, то наслідки дуже серйозні... Згідно з Maternal Mental Health Alliance (2023) на перинатальні психічні розлади страждають 15-20% матерів (післяпологова депресія, тривожний розлад), згідно з даними журналу психіатрії JAMA у США (3).


Відкриті розмови про матресценцію допомагають нормалізувати цей досвід, створюючи підтримку і спільноту. Тому молодим мамам важливо спілкуватися не тільки про радощі, а й про складнощі, слухати подкасти про материнство, ходити на на на підтримувальні групи і тд.


Чому сучасне західне суспільство не надає значення матресенції?


Чому немовля стає центром уваги, а матір розцінюється,

як робот-додаток?


Чому вимоги до матері злітають у рази і при цьому опускається

питання підтримки матері в цей період?


Чому молоді матері, відчуваючи складнощі, картають себе за них

і змушені справлятися з ними на самоті?


На ці запитання суспільство має зручну відповідь: "Материнство для жінки це природньо і натурально"...


І тоді що виходить, народивши, молода мама за одну ніч завантажується "додатком" материнства? Чи як? Як вона має все “натурально” знати?


Відсутнє розуміння того, що це процес. І процес грандіозний. Уявіть собі нову роботу, ви приходите в нову компанію, у вас є деякі знання і навички. Перші кілька місяців ви нічого не знаєте, ви навчаєтеся, спостерігаєте за процесами і пробуєте впроваджувати деякі знання з часом. Становлення матір'ю чимось схоже на цей процес, тільки робота ця відразу 24/7, немає обмежених 8 робочих годин з перервою на відпочинок (ви доступні завжди!). При цьому відповідальність на вас куди серйозніша - за життя іншої людини! Робота, напевно, не включає в себе багато тілесного проживання: процеси вагітності, пологів і відновлення тіла. Додайте ще постійну тілесну взаємодію з невербальним немовлям, чия форма комунікації на перших етапах одна - пронизливий плач. Про психологічні зміни такі, як втрата себе, переоцінка цінностей і стрибок у невідомість ніхто й не здогадується.


Якщо усвідомити складність і комплексність цього процесу становлення матір'ю, тоді природним чином виникне емпатія до молодих мам, а від того і природне бажання допомогти на найрізноманітніших рівнях...


Як можна допомогти молодій мамі?

Якщо ви - молода мама - усвідомте грандіозність процесу, який ви переживаєте! Будьте добрішою до себе! Менше вимагайте від себе і більше делегуйте обов'язків іншим. Ваше ментальне самопочуття так само важливе і для малюка!


Якщо ви - тато, бабуся, тітонька, дідусь, дядько, подруга - подбайте про маму!


-ЗАПИТАЙТЕ МАМУ, яку допомогу вона б хотіла. Не потрібно на свій розсуд щось робити, особливо з немовлям (молода мама може сприйняти це як образу і підтвердження своєї неповноцінності в турботі про малюка). Непрохана і нав'язана допомога напружує і злить. Мамі видніше за все, що їй потрібно. Одна мама захоче, щоб потримали малюка, а інша хвилюватиметься, що в неї його "відбирають", особливо в перші місяці після народження. Запропонуйте - прибратися, приготувати обід, купити продукти, посидіти поруч/поговорити, вийти на вулицю разом на прогулянку... Завдання - підтримати маму, а не вносити корективи. Це дуже проста формула:


"Суспільство (сім'я) піклується про молоду маму. А мама (вже природно) піклується про немовля"

Якщо ви тато:
З фізичної точки зору - ви ще одна пара рук (для всього!).
З психологічної точки зору - ви контейнер для емоцій вашої дружини (а вона контейнер для емоцій малюка). Це і є суть батьківства в перші 2 роки після народження малюка, поки він не навчився розмовляти. Ви максимально приближено до матері розділяєте відповідальність за малюка, тому ви і є основна підтримка вашої дружини, від кого вона відчуває право на допомогу "на рівних". Ви - буфер між вашою мамою (бабусею дитині) і дружиною, ви на боці дружини.

З фінансової точки зору - ви забезпечуєте вашу сім'ю, молода мама не повинна думати про те, як прогодуватися і де жити. Як мінімум на період першого року життя дитини.


Ні що інше на природність і натуральність процесу становлення матір'ю так не впливає, як підтримка і допомога, яку отримує жінка в цей дуже вразливий для неї період. Підтримка від чоловіка, родини, друзів, держави. Фінансова, психологічна, фізична, соціальна.

Молода мама проходить неабияке навантаження і фізичне, і психологічне. Хороша новина, що це тимчасово, це - матресенція. Тим не менш, це вкрай вразливий період, в який потрібна підтримка і допомога.




1. Lucy Jones “Matrescence”, Allen Lane UK, 2023


 
 
bottom of page