top of page
Forest

"Психотерапія - це шлях до себе"

Найлегшу паралель можна провести з симптоматичним (консультація) і комплексним лікуванням (психотерапія). Одна або декілька консультацій можуть полегшити психологічний стан, надавши відповідь на деякі питання по тому, як обходитись з тією чи іншою проблемою і цього може бути вдосталь.

 Психотерапія з іншого боку проробляє питання з багатьох боків, є достатньо часу звернутись до історії, спогадів клієнта та провести потрібні паралелі. Є час для того, щоб не тільки отримати психологічний інсайт, а також і прикласти його практично до життя, навчитись з ним обходитись. Інший важливий момент, що під час терапії вибудовується ні на що не схожий особливий звʼязок клієнта та терапевта, і саме через цей звʼязок можна проробити дуже глибокі питання на рівні підсвідомості. Цю особливість дослідили вчені школи обʼєктних відносин, яка вийшла з психоаналізу і це стало ще одним ключовим моментом, чому психотерапія добре працює.

Як часто?

Консультації психолога можна планувати разово за бажанням клієнта Психотерапія відбувається на регулярній основі (1-2 рази на тиждень) за певним графіком, клієнт знає, що в певний день і певний час він має час на себе. Тривалість - в середньому від 6міс до 2-3х років, все дуже індивідуально і залежить від багатьох факторів.

В яких випадках потрібен психіатр?

Психіатр це лікар, який як правило займається тяжкими психічними розладами за допомогою психофармакології, при необхідності призначається стаціонарне або амбулаторне лікування. Компетентний психолог на перших зустрічах може направити до психіатра, якщо побачить таку потребу. Психотерапія може відбуватись паралельно з психофармакологічним лікуванням. Консультація психіатра разова з назначеним лікуванням, і як правило прописується повторна консультація після певного періоду прийому психофармакологічних препаратів.

Як психолог, а також як клієнт, який пройшов 6-річну індивідуальну терапію я б назвала першим пунктом те, що вам має психолог симпатизувати або “подобатись”. У вас з’являється почуття прихильності і довіри. Це основа для побудування “робочого альянсу”. Якщо цього немає на перших декількох зустрічах або є щось значне, що вас бентежить в особистості психолога, то попри всі професійні лаври психолога та рекомендації задоволених знайомих не варто починати. Психотерапія це про відносини між психологом та клієнтом і якщо вони починаються вже на недовірливих засадах, то вряд чи це буде плідною роботою. До того ж, через деякий час від початку терапії (від 2-6міс) часто можуть “погіршуватись” відносини в терапії і це нормально, але якщо на початку була довіра і психолог компетентний, то таке погіршення стане підставою для поглиблення відносин і виходу на новий щабель в психотерапії, де клієнт ще краще розуміє себе і свої психічні процеси. Без початкової довіри і робочого альянсу таке погіршення поставить крапку на терапії. Гірше за все може бути те, що клієнт в такому випадку розчарується в “усіх психологах” і більше не звернеться за допомогою (детальніше тут ).

Звичайно я не можу не сказати про такі важливі речі, як базова освіта. Не короткі курси, на яких професійний психолог регулярно підвищує свою кваліфікацію, а альма-матер в психології. Також професійний психолог матиме більше 200 годин індивідуальної терапії, більше 300 годин супервізій (до речі, в профільних інститутах без вказаних годин не видається диплом) і буде продовжувати проходити супервізії впродовж всієї практики.

pexels-мария-maria-11660914.jpg

Зазвичай на перших 2-5 зустрічах проводиться діагностичне інтервʼю, де психотерапевт оцінює рівень психологічного функціонування клієнта. Завдяки матеріалу, отриманому під час інтерв’ю, психотерапевт розуміє який метод психотерапії найкраще підійде до лікування того чи іншого розладу чи стану. Справа в тому, що немає однієї стратегії лікування усього, адже занадто інтенсивне втручання може зашкодити, а недостатнє не призведе до вирішення проблеми. Декому підійде легка підтримуюча психотерапія, іншому підійде психоаналітична психотерапія або її варіація у більш тяжких випадках - трансференто фокусована терапія (ТФП), а у випадках, де треба терміново полегшити симптом найбільш підходящою буде когнітивно-поведінкова терапія (КПТ). Інколи клієнт може бути перенаправлений до психіатра або йому буде запропоновано психотерапію разом з прописаним психіатром психофармакологічним лікуванням. Кваліфікований спеціаліст перенаправить клієнта до відповідно кваліфікованих колег, якщо зрозуміє, що не зможе допомогти.

Після завершення діагностичного інтервʼю, психотерапевт проговорює умови психотерапевтичного сеттінгу в тому разі, якщо знає, що може допомогти. Клієнт в свою чергу теж вирішує для себе чи підходить йому особистість психотерапевта, умови та сеттінг.

Сеттінг. Умови психотерапії. Сесія триває 50хв. Регулярність зустрічей 1-2 рази на тиждень призначається по завершенню проходження діагностичного інтервʼю. За клієнтом закріплюється один і той самий час щотижнево. Клієнт може відмінити зустріч за 24год – у разі порушення цього правила, клієнт оплачує повну вартість сесії.

У разі позитивної домовленості про співпрацю, матеріал отриманий під час діагностичного інтервʼю стає фундаментом для терапевта для подальшої роботи з актуальними запитами клієнта.

Почему и как работает психотерапия?

Виходячи з практичного досвіду роботи та маючи профільну освіту саме в психоаналізі, я бачу найціннішу особливість психотерапії саме у відносинах між психологом та клієнтом. Окрім матеріалу, який надає клієнт вербально, психолог працює з невербальними проявами. Окрім жестів, міміки, інтонацій і тд до невербального можна віднести самі відносини, які природньо вибудовуються між двома людьми. Вони дають велику підказку спеціалісту як практично розказаний матеріал проявляється в житті клієнта. А клієнт отримує можливість побудувати якісно інші відносини, які не були схожі на відносини з батьками чи партнерами. Ви запитаєте як це, адже ці відносини обумовлені певною справою? Так от близькість, свобода, інша призма, які утворюються під час психотерапії стають тим необхідним досвідом для психіки, щоб такі відносини будувати в житті - з партнерами, з друзями і дітьми.

Психолог бачить свого клієнта цілісно - інтегрує і переваги і складнощі особистості в своєму баченні. Він бачить клієнта таким, яким можливо його і досі ніхто з близьких не бачив. І саме через це тривале “добре” відношення психотерапевта - інкорпорується, тобто прошивається в психіку нове сприйняття себе. І це найцінніше, що дає терапія. Тому що аналіз дитинства, проведення паралелей з теперішніми або знання як правильно щось робити це добре, це все є в терапії – це рівень розуму. А відношення – це рівень почуттів, так як корінна зміна проходить саме в проживанні досвіду.

image0~2.jpeg
bottom of page